Цитата

Мандрівка довжиною в тисячі кілометрів починається з одного кроку.

Лао Цзи

Театр-форум ЗКР ЗНТУ підводе підсумки співпраці з Німеччиною

Театр-форум ЗКР ЗНТУ підводе підсумки співпраці з Німеччиною
Опубліковано: 14:46 30.10.2017

20 жовтня 2017 року в стінах Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва зібралися всі колективи форум-театру міста Запоріжжя для підведення підсумків роботи у субгрантовому проекті «Я тебе чую» і налаштуватися на нові пропозиції Запорізьких організацій щодо співпраці.

Підсумки та результати роботи проводив один з найкращих джокерів форум-театру України, співробітник бібліотеки для юнацтва Головко Лариса Григорівна, так як вона виступала автором гранту, який протягом року допомагали реалізовувати студенти-актори нашого коледжу.

Все проходило в теплій затишній атмосфері, кожна трупа згадуючи свої поїздки по різним частинкам Запорізької області ділилася досвідом, кумедними ситуаціями та позитивними емоціями.

Кожен з акторів форум-театру йшов на цей захід з цікавістю побачити всі трупи, які сформувалися за період роботи проекту, порівняти гру акторів, майстерність, побачити  та похизуватися своїми надбаннями і досягненнями.

Але натомість студенти почули від автора проекту, який вагомий вклад зробив кожен учасник-актор форум-театру. Лариса Григорівна відмітила гру кожного актора, нагородила і дала можливість висловитися, що для себе виніс з цього проекту кожен актор.

І так, Оскар та звання отримали:

 • студентка групи КСМ 16-1 Рісто Ніколь;
 • студент групи ОТ 16-1 Юдін Данило;
 • студентка групи ПМ 14-1 Матвієнко Наташа;
 • студентка групи КСМ 16-1 Сирих Владислава;
 • студентка групи КС 16-1 Науменко Тетяна;
 • студент групи КС 16-1 Припутнєв Міша;
 • студентка групи ПМ 14-1 Ірина Хорольська;
 • співробітник коледжу і теж актор форум-театру Олександр Великодний.

Спілкуючись і дивлячись на масштаби, того що актори разом зробили за рік, самі здивувалися наскільки глибоко занурилися в цей проект і скільки гарних, добрих справ було зроблено.

І так, більш докладно:

Заключний звіт щодо реалізації проекту «Я тебе чую»: зниження насильства в сім’ях тимчасово переміщених людей та учасників АТО, допомога в запобіганні виникненню нових конфліктів в українському суспільстві за допомогою методу форум-театру.

Проект реалізовувався протягом квітня-серпня 2017 року через Громадську організацію «Комунікаційний центр Долоні», яким було створено три сімейні сценки «Сім’я Бугай», «Аля», «Олежка».

Сума отриманого гранту 42 741,89 грн.

ГО «Комунікаційний центр Долоні» було організовано три самостійно діючих колективи акторів форум-театру загальною кількістю 31 чол. в:

 • Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва;
 • Запорізькому коледжі радіоелектроніки ЗНТУ;
 • Запорізькому металургійному коледжі ЗДІА.

Всього проектом було охвачено більше:

 • 100 чол. тимчасового переміщених;
 • 250 чол. воєнних та воїнів;
 • 200 чол. жителів Запоріжжя та Запорізької області.

Акторами форум-театру зіграно більше 100 ролей, всі тренінги були організовані для населення, яке проживає на території Запорізької області.

Презентація проекту «Я тебе чую» відбувалась на прес-конференції в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва.

Постановки:

1 «Сім’я Бугай» - найбільш популярна постановка для дорослої аудиторії (ТПЛ). Сюжет постановки:

«Цей епізод із життя звичайної молодої сім’ї, яка була змушена переїхати в результаті бойових дій з м.Донецька в м.Запоріжжя до свекрухи. Разом з молодими переїхала і сваха із м.Авдіївка. Між рідними людьми на побутовій основі виникають різні конфліктні ситуації…».

2 Постановка «Аля» - розрахована на молодих людей. Сюжет постановки: «Аля – першокурсниця місцевого коледжу. Два місяця назад вона переїхала з сім’єю із рідного м. Луганська. Її батьки не можуть ніяк адаптуватися і часто сваряться. Аля намагається допомогти їм порозумітися, але замість цього натикається на агресію батька. Розчарована дівчина йде з дому, де її чекають нові випробування – не прості стосунки з однолітками… Аля розчарована, не знає, що робити, як жити далі…». 

3 Постановка «Олежка» для воїнів АТО.

П’єса названа в честь героя – юнака, який повернувся із зони АТО в маленьке містечко Оріхів і ніяк не може пристосуватися до іншого – мирного життя: не може знайти роботу, налагодити відносини з матір’ю, коханою дівчиною і т.д.

Досягнуті результати:

1 Зниження випадків насильства в сім’ях серед цільової аудиторії за результатами анкетування на 18%.

2 Зниження напруження у тимчасово переміщених і воїнів АТО  після тренінгів (за результатами анкетування та відгуками учасників тренінгів).

3 Створення благоприємних умов для розвитку діалогу в соціумі (за результатами документування, відгуками учасників після тренінгів, анкетування, оповіщенням в ЗМІ, зацікавленості в продовженні проекту органів влади, установ, громадських організацій).

Результати у порівнянні із заявленим планом

Головним індикатором оцінки якості виконання проекту і кожного тренінгу окремо стало анкетування, яке постійно дозволяло моніторити проект, вносити корективи і слідкувати за якістю на всіх етапах виконання проекту.

Тому анкети так звані «Вхід і Вихід» були дуже ретельно підготовлені. Анкетування на кожному заході дозволяло перевірити, наскільки вдавалось активізувати людей, допомогти їм навчитися критично мислити і протистояти можливим конфліктам, насильству в майбутньому…

Міні-дослідження на основі аналізу 49 анкет з усіх 14 заходів, в яких прийняло участь 27 жінок та 22 чоловіки, з них 31 чол. – тимчасово переміщені, 15 чол. воєннослужбовці і 3 місцевих жителя.

За результатами можна зробити висновки:

Анкета «Вхід»

Більше половини учасників вважають, що сімейний конфлікт виникає із-за обмеження свободи та активності; авторитарний, жорсткий тип сімейних відносин та побутові проблеми між членами сім’ї; зміни у поведінці одного із членів сім’ї.

Половина опитаних на питання «Що ви хотіли б дізнатися або чому навчитися на тренінгу?» відповіли: дізнатися про методи і способи вирішення конфліктів у сім’ї та виходу із кризисної ситуації.

Анкета «Вихід»

На питання: «Що я зміню в своєму житті після тренінгу»?

Відповіді були різні: буду намагатися будувати діалог, піду на компроміс, буду намагатися чути інших і проявляти співчуття, взаєморозуміння до оточуючих…

Проведений аналіз анкет дозволив зробити висновок, що більшість людей навіть не замислювались над своєю поведінкою, і не підозрювали, що їх пригнічують чи підвергають насиллю близькі. Або навпаки, люди самі не звертали уваги, як стали антагоністами в своїй сім’ї і своєю поведінкою пригнічували своїх близьких.

За результатами анкетування своє відношення до насильства в сім’ї за час тренінгу змінили 49% респондентів.

Задоволені від своєї участі в тренінгу залишились 99 % опитаних учасників.

Довготривалий ефект

Використання проектом «Я тебе чую» вправ і методики форум-театру, сприяло формуванню довіри, активності, ініціативності, міжособистісних відносин, формування самооцінки, самоконтролю і особистості всіх учасників проекту, які в тій чи іншій мірі постраждали в результаті військового конфлікту на півдні країни.

Сімейна тема і тема переговорів актуальна як для всього соціуму, так і для всіх учасників і створює умови для сталого розвитку проекту в майбутньому, створення надійного майданчика для ведення діалогу. Всі постановки проекту об'єднані в один цикл «За сімейними обставинами».

Проект викликав великий резонанс в суспільстві. Інтерес до нього проявили чиновники всіх рівнів, громадські організації, навчальні заклади, прості громадяни. Налагодилася співпраця з багатьма громадськими організаціями, військовими частинами, бібліотеками регіону, навчальними закладами, установами культури, чиновниками. Робота Форум-театру (яким журналісти вже самі дали назву «За сімейними обставинами») регулярно висвітлюється в Медіа.

Але закінчення фінансування Німеччиною не означає завершення. А як бачите тільки великий початок… Тому продовжують успішно працювати і будувати плани на майбутнє всі театральні колективи форум-театру.

Надходять нові заявки і запрошення на проведення тренінгів від окремих установ, організацій міста, районів, області, тому вони і далі будуть віддавати частинку себе українському народові, щоб зробити його життя краще.

викладач Клименко Г.В.