Цитата

Все життя - це експеримент. Чим більше експериментів ти робиш - тим краще

Ральф Велдоу Емерсон

«Он-лайн студія»: «Формування громадянськості молоді в умовах інформаційного суспільства: правові та комунікативні аспекти»

Опубліковано: 06:11 11.12.2015

Викладачі випускаючої циклової комісії  професійної та практичної підготовки за спеціальностями «Прикладна математика», «Обслуговування комп’ютеризованих  інтегрованих і робототехнічних систем» та „Обслуговування комп’ютерних систем та мереж” постійно працюють над формуванням у студентів ціннісного ставлення до держави, суспільства, себе, людей, культурних і духовних надбань рідного краю та завдяки спільним зусиллям забезпечують гармонійний  розвиток особистості студента, його громадянську та соціальну  активність.

«Он-лайн студія»

 У рамках Всеукраїнського тижня права Регіональний інформаційно-аналітичний центр «Освіта і громадянське суспільство» запросили викладачів комісії  Слободяник О.О. та Боровик Ю.А. до участі 8 грудня 2015 в «он-лайн студії» за темою «Формування громадянськості молоді в умовах інформаційного суспільства: правові та комунікативні аспекти», що проходила в Запорізькому національному університеті.

«Он-лайн студія»

Захід проводився: Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та Запорізьким національним університетом, за підтримки та участі Київського університету права НАН України, Мелітопольського педагогічного університету, Донецького ІППО та Хмельницького ІППО, за сприяння Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області та громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги».

Учасники студії: науково-педагогічні та педагогічні працівники, представники органів державної влади та місцевого самоврядування та  представники громадських організацій, учнівська молодь.

«Он-лайн студія»

Модераторами в онлайн студії Запоріжжя виступили начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, керівник громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська та голова Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області, співробітник Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Наталя Богомолова. 

«Он-лайн студія»

Крім того, в студії працювали й чимало експертів. Їх відрекомендувала загалу Юлія Паскевська. Зокрема, вона представила: декана факультету соціальної педагогіки та психології Ольгу Пономаренко, завідувача кафедри теорії та методики виховання Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Оксану Барліт та інших. 
Так, однією з перших висловила свою думку декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць. «Це досить знаково, що над цим питанням ми працюємо разом. Адже важливо обговорити етапи формування ідентичності саме з точки зору фахівців різних галузей. Це буде підґрунтям для подальшої ефективної нормотворчої діяльності», - зазначила Тетяна Олександрівна.

«Он-лайн студія»

Для обговорення були винесені наступні питання:

1. Громадянська ідентичність молоді як феномен сучасного інформаційного суспільства 

«Он-лайн студія»

До учасників звернувся проректор ЗНУ з наукової роботи Геннадій Васильчук.  Він відзначив той факт, що обговорення таких важливих питань сьогодення відбувається за участю фахівців різних галузей. «Мені приємно бачити тут істориків, юристів, психологів, педагогів. Переконаний, що тільки спільними зусиллями ми зможемо визначити й сформувати ті основні концепти, на яких ґрунтуватиметься наша подальша діяльність», - підкреслив Геннадій Миколайович.

«Он-лайн студія»

2. Етапи формування української ідентичності

Доповідач: Шугальова І.М, доцент кафедри історії України Запорізького національного університету,  доктор філософії  (к. .і. н.), доцент . Вона згадала про причетність спільноти до певних цінностей, мову, традиції народу. Вчена зазначила, що населення України є доволі не однотипним. Українців умовно можна поділити на дві групи: це ті, хто тонко сприймають випробування долі, їм притаманна туга, сум, а також ті, хто схильний до небезпек, випробувань, є людиною степу. Нашому народу часто було характерне так зване межеве існування. Історик відзначила й одну цікаву світову тенденцію. В минулому столітті провідною була точка зору Фукуями, котрий передбачав, що якщо закінчиться ера комунізму, весь світ стане вільним. Проте зараз більш об’єктивною є позиція Херінгтона, який стверджує, що Україна перебуває вже на завершальному етапі формування нації, є її достатній капітал, вона вільна внутрішньо.

«Он-лайн студія»

Питання викликало жваве обговорення серед присутніх і в студії, і на зв’язку. Зокрема, представники Донеччини відзначили той факт, що в пошуках єдиних стандартів громадянськості обов’язково треба враховувати певні регіональні аспекти. Крім того, донечани впевнено резюмували, що українці – це, однозначно, проєвропейська нація, а не проазіатська. Також працівники Донецького обласного інституту післядипломної і педагогічної освіти поділилися й деякими попередніми результатами соцопитування, яке вони проводять на разі серед молоді краю. Його вони вирішили організувати доволі інноваційно, а саме – зорієнтуватися на емоційному контексті у відповідях респондентів, яких в анкетах прохали продовжити ту чи ту тезу (вони, здебільшого, стосувалися розмірковувань над повагою до національних символів, готовності захищати Батьківщину, ставлення до своєї мови тощо). У підсумку, таке опитування виявило низький рівень загальних цінностей як таких у молоді. Юлія Паскевська також згадала проведені в Запоріжжі соцдослідження, які показали, що осередок родини в системі виховання опинився на найнижчому рівні. Тож одним із провідних завдань Асоціації лишається його відродження, а також підвищення ролі жінки у суспільстві як берегині роду.

«Он-лайн студія»

3. Забезпечення громадянських прав в умовах полікультурності українського суспільства

Доповідач: Армаш Н.О., завідувач кафедри конституційного, адміністративного, господарського права та процесу Київського університету права НАН України, доктор юридичних наук, доцент . Вона відзначила, що починати всі вказані процеси треба саме з правової освіти. Тож всі свої зусилля освітяни мають направити на те, щоб Стратегія патріотичного виховання стала саме дієвим документом, а не просто декларувала факти на папері. 

«Он-лайн студія»

4. Роль міжкультурної комунікації як фактор формування громадськості

Доповідач: Молодиченко В.В., ректор Мелітопольського педагогічного університету ім.Б.Хмельницького доктор філософських наук, професор. Валентин Вікторович підкреслив, що в їхньому виші досліджують ці процеси на достатньо високому рівні, адже у Мелітополі мешкає близько ста народностей, які живуть тут уже більше 200 років. І основним секретом такого мирного співіснування є, передусім, їхня толерантність один до одного. 

«Он-лайн студія»

Згодом до обговорення приєдналися представники Хмельницького обласного інституту післядипломної і педагогічної освіти, зокрема Ігор Гіджеліцький, котрий відзначив той факт, що як меседж патріотизм присутній у нашому сьогоденні, але він має стати і його повсякденністю за змістом. Освітянин розповів і про досвід Хмельниччини в цьому питання: про функціонування клубу юних миротворців, проведення уроків мужності, видання посібника з національно-патріотичного виховання, проведення для педагогів курсів із навчання тренерів із національно-патріотичного виховання тощо. 

«Он-лайн студія»

Також своїм досвідом поділилася й директор Обласного Центру патріотичного виховання молоді Марина Шконда. Молодіжним сленгом свої нововведення вона представила як «фішки» діяльності. У її огляді йшлося про проведення Школи патріотів, тематичної квест-гри.
Чимало статистичних даних представила загалу й старший інспектор відділу молодіжної превенції Управління з превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Олена Юхимчук.

«Он-лайн студія»

На останок начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, керівник громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська подякувала усім учасникам за такі ґрунтовні доповіді, жваві обговорення. Також Юлія Анатоліївна висловила переконання, що такі заходи ще не раз збиратимуть у Запорізькому національному університеті фахівців із обговорення важливих питань галузі.

 

 

Викладач-методист Боровик Ю.А.

 

Життя коледжу