Цитата

Всі до одного хочуть неодмінно потрапити в рай! Але ж з людей ніхто і вмирати не хоче.

Ельвін

Як навчитися казати "ні"

Опубліковано: 09:20 15.05.2018

Слово «ні» неймовірно просте для вимови, однак багатьом людям складно сказати його, незважаючи на те, що інші вживають його по відношенню до них досить часто і неупереджено. Багато хто не здатні відповісти людині відмовою. Є люди, які, не бажаючи образити іншого, категорично відмовляються говорити «ні», чекаючи якихось негативний наслідків у разі відмови.

Існує маса причин, через які вони не можуть захиститися від маніпуляцій і сказати це просте слово. В результаті постійного безперервного насильства над собою людина заробляє стрес. Не має сенсу доводити свою психіку до такої крайності. Ввічлива відмова може значно полегшити ваше життя.

Чому так складно сказати «ні»

Багато людей погоджуються в тих випадках, де із задоволенням сказали б «ні». Чому ж так відбувається? Насправді сказати «так» набагато легше, оскільки така відповідь, незважаючи на внутрішнє насильство над собою, більш комфортний для багатьох. Коли людина погоджується на будь-яке прохання, в більшості випадків вона може розраховувати на вдячність і позитивне ставлення до себе. Коли ви говорите «так» своєму босові, колезі по роботі або невідомому перехожому на вулиці, ви маєте всі шанси відчути розташування і симпатію до себе.

Відмова ж нерозривно пов'язана з необхідністю аргументувати своє «ні», загострюючи тим самим обстановку між людьми. Коли ви відповідаєте відмовою, у вас може бути стовідсоткове відчуття, що ви вчинили правильно, але, тим не менш, є деякий внутрішній дискомфорт через те, що вам здається, що ви були недостатньо чуйні. Ви можете навіть відчути себе винуватим через те що не допомогли людині.

Низька самооцінка також може стати причиною того, що люди не можуть сказати «ні». Ця якість формується ще в дитинстві. Якщо дитину батьки любили всього лише за те, яким він є, то проблем з самооцінкою у нього не буде. Такі люди здатні абсолютно незалежно від чужої думки говорити «ні» без будь-якого почуття провини. Людина навіть не замислюється про те, щоб виправдовуватися перед кимось. Він просто говорить «ні» лише тому, що йому так буде найкраще.

Якщо людина надмірно вихована, то у нього є ризик перетворитися в безвідмовну особистість. Страх здатися погано вихованим стає причиною того, що людина просто не уявляє собі, як чемно відмовити. Щоб позбутися від подібного комплексу, досить зрозуміти одну просту істину: слово «ні» жодним чином не порушує норми пристойності, а в деяких ситуаціях навіть зміцнює їх.

Ще однією причиною того, що люди не можуть відмовити, є нерозуміння значимості відмови.

Чому важливо навчитися говорити «ні»

Коли ви ввічливо відмовляєте людині, ви можете позбавити себе від марно витрачених годин, днів або навіть місяців вашого особистого часу. Таким чином, ви не потрапите в так звану пастку обіцянок.

Безвідмовна людина спочатку залишається в невигідному для себе становищі. Такою особистістю будуть всі постійно користуватися в своїх інтересах, а сама людина буде нехтувати своїми власними. Не можна заперечувати важливість взаємодопомоги, оскільки це важлива складова нормальних відносин між людьми. Але, виконуючи постійно чиїсь прохання, при цьому ігноруючи свої особисті інтереси, людина здобуває репутацію безхарактерної особистості, яку можна використовувати без докорів сумління.

Прагнення навчитися говорити «ні» буде миттєво припиняти маніпулювання з боку оточуючих. Крім того, не зумівши відповісти відмовою на будь-яке прохання, ми ризикуємо підвести людину, яка звернулася до нас за допомогою, адже відсутність часу, бажання і сил щось робити призведе до неефективного виконання поставленого завдання. У разі, коли ви не в змозі впоратися з якоюсь проблемою, найкраще відразу відмовити, ніж змушувати людину покладати на вас певні надії. Пам'ятайте, що, постійно відповідаючи позитивно на будь-які прохання, ви ризикуєте повністю втратити зв'язок з власним «Я», не усвідомлюючи, чого насправді хочете ви самі.

Коли ви зрозумієте, як правильно відмовити людині, ви придбаєте значну повагу в колах вашого спілкування. Коли ви говорите «ні», це зовсім не означає, що ви стаєте непотрібним для людей. Є безліч різних варіантів, як підтвердити свою незамінність і унікальність.

Успішні люди знають простий рецепт досягнення успіху. Для цього необхідно робити виключно те, що викликає захоплення і ентузіазм. Для того щоб відсівати нецікаві і непотрібні завдання просто необхідно навчитися говорити «ні».

Щоб досягти небаченого кар'єрного зростання і навчитися управляти своїм життям треба вміти твердо і неупереджено відмовляти тоді, коли підказує серце, і погоджуватися там, де інтуїція говорить: «Ось це дійсно те, що треба!»

Уміння відмовляти - як навчитися говорити «ні»

Основна помилка людей, які не знають, як правильно сказати «ні», полягає в тому, що вони не усвідомлюють, що будь-яка людина може увійти в їхнє становище так само, як і вони можуть це зробити. Однак якщо ви бачите будь-які ознаки агресії як реакцію на вашу відмову, вам однозначно варто задуматися, чи має сенс контактувати з тим, хто повністю ігнорує ваші інтереси.

Не давайте людям можливості гальмувати себе на шляху до поставленої мети. Якщо якесь прохання в порівнянні з вашими планами здається незначним, то варто однозначно відповідати стовідсотковою відмовою. Не варто спрощувати життя іншої людини на шкоду своєму щастю. Пам'ятайте, що у вас є своє життя, робота, інтереси, дозвілля і захоплення.

Для того щоб зрозуміти, як правильно відмовити, потрібно чітко виділити свої життєві пріоритети. Наприклад, на перше місце ви ставите спокій і благополуччя вашої родини, на друге - вашу кар'єру, а на третю - захоплення і хобі. Не варто забувати про ці речі, коли ви вагаєтеся між «так» і «ні».

Вам необхідно посилити свою рішучість. Перед прийняттям рішення обов'язково думайте про мотиви тієї чи іншої людини, визначитеся, чи дійсно його прохання грає вам на руку. Прийміть рішення в своїй голові про відмову і впевнено висловіть його співрозмовнику.

Коли говорите «ні», обов'язково використовуйте займенник «Я». Обгрунтуйте коротко свою відмову, щоб людина розуміла, чому натрапила на ваше «ні». Не варто  подавати будь-які ознаки невпевненості, оскільки така поведінка, або призведе до конфліктної ситуації, або вашим вразливим становищем все ж скористаються, і ви знову скажете небажане «так». Відмовляйтеся максимально твердо і лаконічно для того щоб у співрозмовника не виникло бажання все ж умовити вас.

Пам'ятайте, що ваша поза і інтонація повинні говорити про вашу впевненість. Це дуже важливо.

У спеціальному блокноті фіксуйте ті моменти, коли вам не вдалося відповісти «ні». Потрібно оцінити, в яких ситуаціях і з якими людьми таке відбувалося частіше. Треба описати почуття, які відчуваєте в такі хвилини, а також продумати, як слід було себе повести в тій чи іншій ситуації.

Як правильно відмовити людині - як сказати «ні»

У тих випадках, коли ви точно знаєте, що відмовите людині, не варто переривати його. Дайте йому можливість повністю висловитися. Відмова не повинна виглядати як плювок на його інтереси з високої гори. Для того щоб показати відсутність байдужості по відношенню до прохача ви можете показати людині будь-які альтернативні варіанти виходу з ситуації. Потрібно розуміти, що дуже часто нам доводиться відмовляти на пропозиції або прохання, на які за інших обставин або в інший час ми б відреагували згодою. Тому не забувайте пропонувати різні варіанти вирішення тих чи інших завдань.

Добре, коли відмову необхідно оформити в письмовій формі, навіть якщо спілкування відбувається в реальному часі. У вас завжди є час продумати своє «ні». Якщо ви контактуєте з людиною в усній формі, ніколи не відповідайте відразу, аргументуючи це тим, що вам потрібно подумати. Таке формулювання одночасно підготує людину до можливої ​​відмови і дасть вам можливість виграти трохи часу для того щоб обгрунтувати своє «ні».

Коли ви нарешті зважилися на відмову, продумайте все, що плануєте сказати. Ви навряд чи відмовляєтеся від чого-небудь вже дуже приємного, тому ваші емоції можуть бути найрізноманітнішими.

Потрібно враховувати, що за вашою відмовою піде в більшості випадків ще одна спроба переконати вас. Вислухайте вашого партнера, не перебиваючи його. Озвучте свою відмову ще раз, якщо знадобитися - кілька разів. Ця техніка називається «заїждженої платівки». Формуйте чіткі зрозумілі аргументи.

Для того щоб зробити вашу відмову трішки м'якшою ви можете використовувати так звану техніку «Відмови з розумінням». Дайте співрозмовнику зрозуміти, що ви співчуваєте його проблеми, і переконайте, що нічим не можете допомогти в даний момент. Не буде зайвим додати, наскільки важливо вам довіра людини до вас.

Підсумовуючи все сказане вище, відзначимо, що, як би вами не намагалися маніпулювати, ви не зобов'язані виправдовуватися ні перед ким. Часто достатньо твердого "ні" без зайвих просторікувань для того щоб вас більше ніхто і ніколи не думав використовувати в своїх цілях.

Не варто також впадати в крайність, відповідаючи відмовою на будь-які прохання. Пам'ятайте, що рішення виконати те чи інше прохання повинно бути вашим особистим, а не продуктом маніпуляції іншої людини.