Цитата

Світ ловив мене, та не спіймав

Григорій Сковорода

Як покращити свою пам'ять

Опубліковано: 09:25 15.05.2018

         Метод запам'ятовування Цицерона носить ім'я одного з великих римський політиків, який прославився тим, що в процесі своїх яскравих виступів ніколи не користувався записами. При цьому оратор оперував безліччю цифр, імен, фактів, а також досить часто використовував цитати.

Цей метод простий і одночасно ефективний. Інша його назва - система римської кімнати. Він ґрунтується на тому, що ключові одиниці, які треба запам'ятати, необхідно розставляти в думках в певному порядку, представляючи в голові звичне приміщення. Після такої процедури достатньо лише відновити в пам'яті цю кімнату, щоб відновити все, що ви фіксували в пам'яті. Цицерон, коли був зайнятий підготовкою до публічного виступу, походжав по дому і розміщував в голові основні ключові моменти свого виступу в різних місцях.

Перед тим, як почати практикувати запам'ятовування по методу Цицерона, визначитеся, яким чином ви плануєте обходити кімнату. Виберіть послідовність місць, в яких ви плануєте подумки розміщувати ключові одиниці. Для деяких уявлення кімнати в голові буде досить. Однак в перший раз не буде зайвим пройтися по дому, як це робив великий оратор. При цьому варто вибирати звичну кімнату. Можете віддати перевагу способу пересування за годинниковою стрілкою.

З досвідом ви будете в змозі задіяти все більше число предметів і місць, тим самим розширюючи свої можливості для фіксації інформації. Ви можете використовувати абсолютно будь-які предмети. Нехай це буде диван, телевізор, полка, робочий стіл, комп'ютер і так далі. Подумки переміщатися можна і зліва направо, і вгору-вниз. Вам не обов'язково обмежуватися тільки своєю кімнатою. Для більш ефективної фіксації в пам'яті можна використовувати знайомі маршрути і т.п.

Вам необхідно пов'язувати ключові моменти інформації, яку ви намагаєтеся запам'ятати, з певними предметами за допомогою асоціацій. Починаючи практикувати даний метод, не буде зайвим мати в голові набір елементів кімнати. Таким чином, у вас завжди буде «підручний» набір так званих ментальних гачків, за які ви зможете зачепити потрібні ключові моменти.

Як приклад розглянемо, як можна легко запам'ятати список наступних елементів: велосипед, рюкзак, пляшка, пластилін. Ці елементи будуть розміщені послідовно відповідно до схеми будинку. Почнемо ми з коридору. Необхідно використовувати нестандартні зв'язки, щоб його відтворення не склало труднощів навіть через довгий час.

Велосипед розміщуємо на вішалці біля дверей, причому знаходиться він в перевернутому положенні. Така асоціація легко відкладеться в нашій голові. Далі йде рюкзак, який важить на двері, а з нього визирає кіт. У пляшку ми ставимо квітку соняшника і розміщуємо його на тумбочці. Дзеркало, розташоване в передпокої, повністю заклеює пластиліном, тим самим створюючи нестандартну асоціацію і фіксуючи останній ключовий елемент в нашому списку. Таким чином, у нас вийшов досить незвичайний асоціативний ряд, який ми легко зможемо відновити в голові.

Дуже важливо заздалегідь визначити ті предмети, що будуть зустрічатися нам на шляху. В іншому випадку є ризик того, що ви будете самі шукати деталі, які буде легше зв'язати з певними ключовими словом. У підсумку, запам'ятовування буде неефективним.

Зрозуміло, метод Цицерона варто застосовувати для задач значно складніших. Вищеописаний приклад лише допомагає зрозуміти, як відбувається запам'ятовування інформації. Даний метод продуктивний в процесі фіксації в пам'яті тексту, плану на день, необхідних телефонних дзвінків та іншого. Більш того, коли інформація - це логічно пов'язані дані, а не просто набір слів, ви зможете неодноразово використовувати одну кімнату. При цьому ряди ключових елементів не перемішаються, а ви будете в змозі легко відновлювати дані по конкретній темі.

Щоб навчитися використовувати даний метод, достатньо кількох тренувань. Це і є його головним плюсом, якщо порівнювати цю методику з іншими. Більш того, цю техніку можна використовувати в будь-якому місці. А те приміщення, де ви знаходитеся, може стати чудовою відправною точкою для запам'ятовування інформації. Вам немає необхідності використовувати метод пов'язаних асоціацій або довго відновлювати ланцюжок, як це потрібно при застосуванні методу послідовних асоціацій. Вам лише потрібно відновити в пам'яті знайоме приміщення або використовувати те, де ви перебуваєте в конкретний момент. Цілком достатньо розглядати кімнату, при цьому розставляючи ключові слова і прив'язуючи їх до якихось предметів. Відновити інформацію також просто. Досить згадати обстановку. Застосовуючи цей метод, ви здивуєтеся, наскільки легко і швидко можна засвоїти навіть вельми складний матеріал.